en-Olympská hra se zpěvy

27/06/2016

Satirická hříčka o ekonomické krizi, kterou jsem napsal pro divadelní soubor Kryšpíni.

Příběh jedné studentské hříčky

Text vznikal v prvních měsících roku 2010 na popud našeho učitele hudební výchovy a ředitele frýdlantské ZUŠ Vladimíra Hrdiny. Vladimír s námi (skupinou spolužáků Gymnázia Frýdlant) v roce 2009 nazkoušel Pastýřskou vánoční hru. V novém roce za mnou přišel a povídá: "Příští hru si napíšete sami. Napíšeš ji ty a bude o olympských bozích. Antika, Řecko a tak. To vám pude. Já vám pak tomu napíšu hudbu."

Koncepci textu vytvářel autorský tým K.O.M.P. - Jakub Liška, Ondřej Kuthan, Marek Michalko a Pavel Holec u nás doma na gauči jedno celé lednové odpoledne. V archivu mám i záznam tohoto zábavného rozhovoru. Stojí na kombinaci reálií starověkké mytologie a výuky na gymnáziu. Každý bůh či bohyně má svůj předobraz v reálné(m¨) vyčující¨(m). K tomu je dodán kontext tehdejší finanční krize. Celá hříčka je vlastně jednou dlouhou expozicí, která spěje k finálnímu konfliktu. 

Konečnou podobu textu jsem dopracoval až začátkem března 2010, kdy jsem se vrátil z lyžařského výcviku. Tehdy jsem požíval nešťastné zamilování, takže je pro mne osobně za celým textem jakási smutná opona temnoty. Proto také celá hra začíná v podsvětí.

S divadelním souborem Gymnázia Frýdlant Kryšpíni jsme jej nazkoušeli pro červnovou akademii. Představení jsme pak hráli na festivalu Dadainspirační dny Jindřichův Hradec 2010 a na liberecké patologii. V obou případech s živým ohlasem.

Text: Jakub Liška, Pavel Holec, Marek Michalko, Ondřej Kuthan
Hudba a režie: Vladimír Hrdina
Choreografie tanců: Kateřina Němcová

Osoby a obsazení:

Afrodíta – Veronika Schleiderová
Apollón – Jakub Liška
Artemis – Miroslav Němec
Athéna – Luisa Pavlíková
Dionýsos – Marek Michalko
Hádes – Pavel Holec
Hermés – Jakub Štrom
Zeus – Ondřej Kuthan

Princezna tanečnice, zpěvačka – Kateřina Mauerová
Sbor dívek – Kateřina Němcová, Andrea Najmanová, Hanna Ptáčková
Posel, kytara – Tomáš Novotný

Baskytara – Michal Dunajčík
Bicí – Petra Staňková
Klávesy – Martin Holec
Příčná flétna – Tereza Dočekalová
Saxofony – Hanna Eiglová, Kateřina Prášilová

Text byl inscenován dalšími amatérskými skupinami. O některých inscenacích jsem se dozvěděl až dlouho po jejich derniéře.